assoc dark

  • 00s01.jpg
  • 1999camp3.jpg
  • cond1.jpg
  • DSC00635.JPG
  • DSC02927.JPG
  • DSC02951.JPG
  • s02.jpg

Siu Lum Hak Fu Mun 

& the   

Siu Lum Kune Association

 

Annual Awards

Best Newcomer                  

Annual award for a new student who has shown high levels of ability and commitment          .                   

1999     David Richardson                               

2000     Paul MacNamara                               

2001     Todd Flanagan-Jones

2002     Ben Thomson                  

2003    Jack Smith   

2004    Arron McElligott

2005    Ian Harrison     

2006    Lisa Dryburgh

2007    Zena Winn    

2008   Kian Shakouri

2009   Marcus Boyce   

2010   Lorigh Dumbleton

2011   Miroslaw Nowak

2012   Brandon Hickman

2013   Dave Kerr

2014   David Ryman

2015   David Hill

2016   Joshua Owen


Most Improved Student

Annual award for an existing student who has shown an improvement in their ability and dedication to the art.

1999    Aaron Marsh

2000    Kevin Redgrave

2001    Samantha Davies

2002    William Fellows      

2003    Robert Morrissey (senior)        Lewis Stubbs (junior)

2004    David Richardson (senior)       Cameron Burkinshaw (junior)

2005    Joshua McDougal (senior)       Summer Bradnick (junior)

2006    Andrew Shenton (senior)                   

2007    Chris Mee  (senior)                   Darcie Bradnick (junior)  

2008     Paul Cowley                             Karlee Maskell   

2009     Neil Thay          

2010    Brad Boyden (senior)              Callum Samra (junior)

2011    Sean Krauth (senior)                Toby Foxon (junior)

2012    Gurjit Sandhu (senior)             Thomas Chandler (junior)

2013    Simranjet Takhar (senior)         Amy Nickless (junior)

2013    Dan Nghiem (senior)                Toby Foxon (junior)

2013    Rahul Vats (senior)                   Jessica Day (junior)

2014

2015

2016    Steve Foxon (senior)                Genaton Reggian (junior)

 

 

Club Person

Annual award for any student of the association who puts their time and dedication into the running of the clubs.                                    

1999    Taryn Elwell                            

2000    David Richardson                              

2001    David Richardson

2002    Alex Hyde                              

2003    Fay Mckenna

2004    Robert Buckler

2005    Scott Ganley

2006    Karen Randle

2007    Andrew Shenton

2008    Neil Thay

2009    Paul Cowley

2010   Andy Docker

2011   Lee Walford

2012   Daren Lynam

2013  

2014   Andy Docker

2015   Andy Docker

2016   Simi Takhar

 

  

Most Accomplished Person

This is only awarded when a student has really excelled, and therefore may not be awarded every year.

 1987    Paul Burkinshaw (many regional titles)

1998    Paul Burkinshaw (many regional titles)

1999    Brett Healey (7 National titiles)

2000    Martin Scott (2 World & 2 National titles)
        (Paul Burkinshaw awarded accomplisment trophy for 5 National titles)

2002    Paul Burkinshaw (1 International, 1 British & several 2nd & 3rd places)

2003    Todd Flanagan-Jones (1 European & 1 National title)

2006    Morissa Bradnick (2 World & 3 National titles)

2007    Callum Burkinshaw (2 National & many regional titles)

2009    Charlotte Burkinshaw (11 National titles)

2010    Cameron Burkinshaw (5 National titles)

2011    Callum Burkinshaw (for winning 2 World, 2 International & 15 National titles)
   (Cameron Burkinshaw awarded accomplisment trophy for 11 National titles)

2012    Camerom Burkinshaw (for winning 11 National titles)
    (Callum Burkinshaw awarded accomplisment trophy for 9 National titles)

   

Student Of The Year

This is awarded to the student who has excelled in all aspects of the art.

1998    Taryn Elwell

1999    Ravi Heer

2000    Aaron Marsh

2001    Nathan Hill

2002    Mark Pritchards

2003    David Forsyth

2004    Morissa Bradnick

2005    Paul Evans

2006    David Richardson

2007    Charlotte Burkinshaw

2008    Chris Mee

2009    Kian Shakouri

2010   Andrew Shenton

2011    Aaron Tarling

2012   Cameron Burkinshaw

2013   Toby Foxon

2014  

2015   Arshaan Singh Kalcutt

2016   Jasmine James

 

 

Association Person Of The Year

This is awarded to a student who dedicates time and effort into the smooth running of the Association

2003    Robert Buckler

2004    Alexandra Hyde

2005   Dan Amphlett

2006   Robert Buckler

2007   Ian Harrison

2008   Ian Harrison

2009   Lee Walford

2010   Paul Cowley

2011   Ian Harrison

2012   Lee Lynam

2013   Cameron Burkinshaw

2014   Paul Cowley

2015   Simranjeet Takhar

2016   Toby Foxon

Best Little Tiger Of The Year

This is awarded to a student out of the 'Little Tiger' program who has excelled in all aspects.

2003     Kallum Jones

2004     Elliott Randle

2005     Shirin Mali

2006     Matthew Powell

2007     Hiedi Cotton

2008     Bradley McLeavy    &     Oliver Ingram

2009     Charlie Allsopp

2010     Cian Newey

2011      Aaliyah Calcutt

2012    Caitlin Nghiem

2013    Ethan Blackett   &   Ellis Cook

2014   Jennifer Collins

2015   Jennifer Collins

2016    Lilli Langton

 

 

 

White Tiger Of The Year Award

This is awarded to a student that has shown that they dedicate time and effort to learning and improving their ability to perform the White Tiger forms.

2008      Aaron Tarling

2009     Andrew Shenton

2010    Kian Shakouri

2011    Paul Cowley

2012   Ian Harrrison

2015   Toby Foxon

2016    Arshaan Singh Kalcutt

 


Awards for commitment & Dedication

2006    Joshua McDougal / Jakob McDougal / Natalie Cook /  Ian Harrison / Chris Ballard

2007     Robert Buckler / Bodie Miles / Shaleen Brown / David Richardson

2008     Simon Graham / Joseph Jefferson / Sean Krauth / Samantha Broadaway

2009    Sean Krauth / Andy Docker / Paul Mueller / Aaron Tarling

2010    Thomas Harris / Callum Burkinshaw / Bodie Miles / Ian Harrison / Marcus Boyce / Aaron Tarling / Lee Walford

2011    Kian Shakouri / Steve Foxon / Bev Coulson / Paul Mueller / Laurence Tohill

2012   Marcus Boyce / Adam Lynam / Zak Phillimore / Lewis Kinsella / Oliver Ingram

2013   Daniel Nghiem / Jasmine James / Aaliyah Calcutt / Brandon Hickman / Arshaan Kalcutt / Callum McKeown / Craig Kent / Luke Heyes / Jessica Day / Grace Hoverd / Maximillian Thompson-Moore

2014   Steve Foxon / Simranjeet Takhar / Arshaan Kalcutt / Jasmine James

2015   Steve Foxon / Jasmine James / Kyle Gladders / Joe Basra / Paul Mueller / Ariuan Athwal

2016   Callum Brookes / Maddox Banfield / Tommy Hamilton / Joseph Dowey / Harley Mainwaring / Rominder Kalcutt / Alfie Newall

 Appreciation Awards

2012   Andy Docker / Bev Coulson / Jos Kemp

2014   Paul Hickman / Brandon Hickman / Dave Kerr